Stowarzyszenie Regionet, Poznań
30 lipca -18 sierpnia 2008
partnerzy:
Białoruskie Stowarzyszenie Ochrony Zabytków Historii i Kultury, Mińsk, Białoruś
Narodnyj Sajuz, Mińsk, Białoruś (rekrutacja wolontariuszy)
Istotą projektu było odnalezienie, sprawdzenie stanu zachowania i udokumentowanie zabytków miasta Pastawy oraz okolic. Rejon Pastawski został wybrany jako białorusko-polsko-litewskie pogranicze kulturowe. Rejon jest znany m.in. jako miejsce wydarzeń związanych z książętami bałtyckimi, Stefanem Batorym, z powstaniami 1830-31 i 1863 roku oraz I Wojną Światową. Wolontariusze uporządkowali cmentarz żydowski w mieście Pastawy przy ul. Balniczaj: uprzątneli śmieci, podnieśli część macew i oczyszcili napisy nagrobne. Wolontariusze przeprowadzili też inwentaryzację cmentarza, którą następnie przekazali Związkowi Żydowskich Stowarzyszeń i Gmin Białorusi dla podjęcia dalszych badań przez współpracowników Muzeum Historii i Kultury Białoruskich Żydów.
Kolejnym obiektem prac wolontariuszy były umocnienia niemieckie z czasów I Wojny Światowej położone na zachodnim brzegu jeziora Zadziejeuskaha. Skompletowali tam dokumentację 25 obiektów o różnym przeznaczeniu, jak np. punkty ogniowe, bunkry mieszkalne.
Podczas licznych wypraw krajoznawczych w rejonie pastawskim objęto dokumentacją fotograficzną i pomiarami dodatkowo 12 zabytkowych kościołów, 1 klasztor, 1 cerkiew i 4 zespoły pałacowo-parkowe.
Imprezą towarzysząca pobytowi wolontariuszy w Pastawach było uroczyste otwarcie wystawy byłego ambasadora USA na Białorusi, fotografa Johna Kundstatera w Pastawskim Domie Rzemiosła. Po wernisażu wystawy odbyła się dyskusja na temat współpracy organizacji pozarządowych oraz władz lokalnych na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Białorusi. Wystawa cieszyła się ogromną popularnością – do tego stopnia, że z inicjatywy lokalnej społeczności pozostała otwarta na długo po projekcie.
Przy udziale wolontariuszy powstał też profesjonalny film dokumentalny o zabytkach rejonu pastawskiego, które są mało znanymi miejscami pamięci.
Projekt od pierwszych dni zaistniał jako wydarzenie w środkach masowego przekazu. Dziennikarze towarzyszący projektowi przeprowadzili cykl wywiadów i reportaży z workcampu, promując tym samym ideę wolontariatu.