Gościniec protestancki - kontynuacja projektu z 2007

Ekologiczny Klub UNESCO pracownia na rzecz Bioróżnorodności, Piaski
16 września - 4 października 2008

partnerzy:
Towarzystwo Lwa, Lwów

Na początku wolontariusze szukali w internecie informacji o lubelskich protestantach, po czym dokonali weryfikacji zebranych wiadomości i poszerzyli badania w archiwach państwowych i bibliotekach uniwersyteckich. Ze względu na język dokumentów i książek została przy tych pracach kilkuosobowa grupa polskojęzyczna, a pozostali wolontariusze przystąpili do fotografowania kilkudziesięciu protestanckich obiektów zabytkowych. Przeprowadzono też kolejno spotkania z parafianami trzech kościołów protestanckich w Lublinie: Ewangelicko-Augsburskiego, Adwentystów Dnia Siódmego i Baptystów, które doprowadziły do przygotowania ekumenicznego nabożeństwa w ruinach kościoła kalwińskiego w Piaskach. Dodatkowym elementem projektu było utworzenie makiety protestanckiego Lublina, która powstawała podczas warsztatów ceramicznych. Zwieńczeniem projektu był Festiwal Kultury Protestanckiej w Akademickim Centrum Kultury Żak w Lublinie. Obejmował on następujące wydarzenia: otwarcie wystawy o protestanckich zabytkach Lublina i makiety protestanckiego Lublina, instalację o zwyczajach protestanckich, stoiska siedmiu parafii protestanckich z lubelszczyzny, happening o tolerancji (wolontariuszy), filmy, debatę o dziedzictwie protestanckim, koncert muzyki gospel, warsztaty o produkcie turystycznym z udziałem przedstawicieli samorządu, rozdanie nagród w konkursie plastycznym dla dzieci.
Informacja o projekcie została szeroko rozpowszechniona w mediach regionalnych za pośrednictwem internetu, radia i telewizji. Radio Lublin objęło Festiwal swym patronatem.
Wolontariusze otrzymali bardzo dobre przygotowanie warsztatowe do przeprowadzenia poszczególnych działań.
Wolontariusze zwiedzili Kazimierz Dln., OPT Gardzienice, gdzie obejrzeli spektakl i wieżę ariańską. Część wolontariuszy wybrała się też do Zamościa.

Obozy-1