Uroczyska pogranicza

Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Lublin
17 sierpnia - 6 września 2008 

partnerzy:
Brzeskie Żydowskie Centrum Społeczne „Hesed David”, Białoruś
Połtawski Oddział Międzynarodowej Charytatywnej Fundacji „Harmonia”, Kremenczuk, Ukraina

Obóz był skoncentrowany wokół prac remontowych na trzech cmentarzach prawosławnych: w Sobiborze, gdzie dokończono prace rozpoczęte w pierwszej edycji programu, w Wytycznie i Andrzejowie oraz jednym – ewangelickim w Wereszczynie. Zadania wolontariuszy polegały na usuwaniu roślinności, czyszczeniu, podnoszeniu, pionowaniu i sklejaniu kamiennych nagrobków, zabezpieczaniu elementów żeliwnych i tworzeniu inwentaryzacji opisowej oraz fotograficznej cmentarzy. W efekcie wyremontowano 46 nagrobków oraz wykonano dokumentację i pomiary trzech cmentarzy.

Poza tym wolontariusze zrealizowali samodzielne projekty: plakat „Vergessen-Erinnern”, bike book „Rowerami po Polesiu”, tematyczne pokazy slajdów, reportaż radiowy i prasowy o inskrypcjach nagrobnych, filmy zawierające wywiady z uczestnikami projektu i instruktaż prac remontowych na cmentarzu.

Wolontariusze korzystali przy tym z programu warsztatów – filmowych, fotograficznych i śpiewu tradycyjnego, jak również z wykładów na temat przyrody, historii i kultury Polesia. Rozwijaniu samodzielnych projektów sprzyjały także zróżnicowane wycieczki. Wolontariusze odwiedzili m.in. Muzeum Ziemi Łęczyńsko-Włodawskiej w zespole synagogalnym we Włodawie, Muzeum Zagłady w Sobiborze, ale też skansen w Holi, dożynki w Wyrykach, szlak drewnianych wiatraków i Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego.

Odbyły się dwa spotkania ze społecznością lokalną: w Andrzejowie i Sobiborze. Spotkanie w Sobiborze miało część nieoficjalną połączoną z poczęstunkiem wykonanym przez uczestników. Wzięli w nim udział przedstawiciel gminy, proboszcz parafii prawosławnej we Włodawie. Praca w Andrzejowie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miejscowości, którzy przez kilka dni trwania pracy przychodzili na cmentarz. We wszystkich miejscowościach mieszkańcy cenili wspólne rozmowy o przeszłości.
Zanotowano dwie relacje w telewizji regionalnej oraz jedną w rozgłośni ogólnopolskiej na temat projektu, popularyzujące ochronę dziedzictwa kulturowego.

Obozy-1