Wolontariat międzynarodowy. Rekonstrukcja elementów kompleksu architektonicznego „Brama Frydlandzka”

 4-19 sierpnia 2008

Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia, Olsztyn

partnerzy:

Muzeum „Brama Frydlandzka”, Kaliningrad, Federacja Rosyjska
Centrum Młodzież na Rzecz Wolności Słowa, Federacja Rosyjska

Wolontariusze oczyszścili ze śmieci, samosiejek drzew i krzewów wał ziemny należący do XIX-wiecznego kompleksu dawnej bramy miejskiej, Bramy Frydlandzkiej. Miejsce to, podobnie jak i inne fortyfikacje, służyło na początku XX wieku jako teren rekreacyjny dla mieszkańców Kaliningradu.

Wolontariusze przywrócili mu dawną funkcję, poszerzyli też powierzchnię muzealną, odsłaniając spod zwałów ziemi ścieżkę strażnika wzdłuż pozostałości muru fortecznego. Na szczycie wału powstała platforma widokowa, a w miejscu widocznym dla przechodniów stanęły trzy tablice informacyjne w języku rosyjskim, niemieckim i polskim, opowiadające historię tego miejsca. Projekt był unikatowy w skali miasta, ponieważ jako pierwszy podjął rekonstrunkcję dawnych umocnień z myślą o przywróceniu ich do strefy rekreacji lub turystyki.
W niepogodę wolontariusze redagowali teksty i tłumaczenia materiałów informacyjnych lub dokumentacji budowlanej pod dalszą rekonstrukcję obiektu, uzupełniali elktroniczną bazę eksponatów. Trudnili się też pracą konserwatorską polegająca na czyszczeniu cegły i kamienia zabytkowych murów.
Wolontariusze poznawali historię i współczesność Kaliningradu podczas wycieczek pieszych, zwiedzali zamki w okolicy, a także uczestniczyli w całodniowych warsztatach rzemiosł tradycyjnych.  
W zorganizowaną na wzór „czynów społecznych” sobotnią akcję społeczną porządkowania wału włączyło się 20 mieszkańców Kaliningradu.
Liczne relacje o projekcie w telewizji, radiu, najważniejszych tytułach regionalnych gazet oraz portali internetowych świadczą, że obóz wolontariacki odbił się w Kaliningradzie szerokim echem.
Co więcej, udało się pozyskać dla działaności Muzeum uwagę i życzliwość władz lokalnych. Muzeum należy do okręgu moskiewskiego. W podsumowaniu obozu wziął udzial szef okręgu moskiewskiego, który wręczył wolontariuszom dyplomy. W październiku zaprezentowano osiągnięcia Muzeum urzędnikom i przedsiębiorcom okręgu moskiewskiego. Muzeum odwiedził też Zastępca Ministra Kultury Federacji Rosyjskiej.

Obozy-1